Ljubitelji nege kože stalno traže sastojak koji bi mogao biti samo „onaj“. U svetu nege kože koji se stalno razvija, nešto na horizontu nam neprestano obećava čuda, što otežava razlikovanje pravog potencijala od obećanja i želja.
Limunska kiselina je sastojak koji danas ispitujemo, razjašnjavajući konfuziju sa vitaminom C, računajući njegove prednosti za kožu i odgovarajući da li izaziva alergiju.
Šta je to?
Limunska kiselina je prirodna kiselina koja se nalazi u citrusnom voću poput limuna, pomorandže i grejpfruta, dajući im kiselkasti ukus. Može da se pravi sintetički i obično se koristi kao aditiv u hrani, sredstvima za čišćenje, dodacima ishrani itd. Ako želite da saznate više o njegovim ukupnim svojstvima i prednostima za vaše zdravlje, možda ćete uživati u ovom članku.
Limunska kiselina i Vitamin C
Da li je limunska kiselina vitamin C? Ukratko, odgovor je ne. To dvoje su često zbunjeni zbog njihovog sličnog porekla. Oni dele nekoliko sličnosti, ali takođe imaju dosta fundamentalnih razlika. Limunska kiselina je kiseli antioksidans, a vitamin C je askorbinska kiselina. Hemijski govoreći, askorbinska kiselina (vitamin C) je belo ili svetlo žućkasto kristalno čvrsto hemijsko jedinjenje koje se lako može rastvoriti u vodi dajući blago kiseli rastvor, dok je limunska kiselina čista bela kristalna (monoklinski kristali) čvrsta supstanca koja se prirodno nalazi u citrusima. Voće.
Koja je njegova upotreba u nezi kože?
Osnova mnogih formula za negu kože, limunska kiselina se dobija iz citrusnog voća. Uglavnom se koristi u formulama za piling i antioksidativna svojstva. Kao član porodice alfa hidroksi kiselina (AHA), odličan je izbor za rešavanje različitih problema sa kožom. Nežan podsetnik: AHA su grupa kiselina koje se prirodno nalaze u voću, šećernoj trsci i mleku.
Prednosti limunske kiseline za kožu
Kao član porodice AHA, njegova najjača tačka bi bio piling. Ipak, postoje neke dodatne prednosti, kao što su borba protiv oksidativnog stresa, blistavost kože, olakšavanje uklanjanja viška ulja, održavanje pH nivoa kože i povećanje proizvodnje kolagena.
- Borba protiv oksidativnog stresa
Ova super važna prednost je zahvaljujući činjenici da limunska kiselina ima antioksidativna svojstva. Spoljni faktori poput zagađenja i oštećenja od sunca mogu da naškode ćelijama kože, dok antioksidansi mogu pomoći u borbi protiv nekih od tog oksidativnog stresa.
- Blistavost kože
Prateći prethodnu korist i činjenicu da limunska kiselina deluje kao piling, može pomoći da se koža posvetli. Vremenom (nemojte misliti da će se to dogoditi preko noći), može biti vaš saveznik u lečenju tamnih mrlja, hiperpigmentacije i ožiljaka od akni.
- Olakšavanje uklanjanja viška ulja
Još jedna prednost može posebno zanimati tipove masne kože. Naime, limunska kiselina je prirodni adstrigent, što znači da pomaže da se isuši višak masnoće i koža ostane čista.
- Održavanje pH nivoa kože
pH skala se kreće od 1 do 14, pri čemu je 7 neutralna, niža je kisela, a viša je bazna (alkalna). Idealan pH kože je između 4,5 i 5,5 (kiseo) za žene, ali se stalno menja na osnovu naše ishrane, sna, proizvoda koje koristimo i faktora životne sredine. Limunska kiselina je prirodni pH balanser zbog svog pH nivoa između 3 i 6. A to je važno jer ne želite da vaš pH postane previše alkalan. Ako uspete da održite pH uravnotežen, održaćete normalnu funkciju barijere kože, što je predispozicija za zdravu i lepu kožu.
- Povećanje proizvodnje kolagena
Postoje studije koje sugerišu da limunska kiselina može stimulisati proizvodnju kolagena, doprinoseći elastičnosti i čvrstoći kože.
Nedostaci i šta treba uzeti u obzir
Iako limunska kiselina ima brojne prednosti, neophodno je biti svestan potencijalnih nedostataka. Ako se pitate da li je limunska kiselina loša za vas, ovo je ono na šta treba da obratite pažnju: osetljivost kože, osetljivost na sunce i pH nivo.
- Osetljivost kože
Limunska kiselina može izazvati iritaciju, posebno kod onih sa osetljivom kožom. Ključno je da izvršite test zakrpa pre nego što u svoju rutinu uključite proizvode koji sadrže limunsku kiselinu.
- Osetljivost na sunce
AHA mogu povećati osetljivost kože na sunce. Korišćenje kreme za sunčanje je od suštinskog značaja kada koristite proizvode sa limunskom kiselinom da biste sprečili oštećenja od sunca.
- pH nivo
Zanimljivo je da smo naveli pH nivo kao prednost, ali imajte na umu da prekomerna upotreba može poremetiti prirodnu pH ravnotežu kože, što dovodi do suvoće i iritacije.
Postoji li alergija na limunsku kiselinu?
Ukratko – ne, jer limunska kiselina nije alergen. Ako ste osetljivi na citruse, verovatno reagujete na drugu voćnu komponentu. Mnogi ljudi reaguju na citruse jer sadrži proteine slične onima koji se nalaze u polenu u vazduhu.
Detaljno objašnjenje možete pronaći ovde.
Danas se limunska kiselina može naći u bezbroj proizvoda za negu kože, od sredstava za čišćenje i tonika do seruma i maski. Njegova popularnost traje dok potrošači traže efikasna i prirodna rešenja za svoje potrebe nege kože. Na primer, nalazi se na listi sastojaka FOREO-ovog SUPERCHARGED™ HA+PGA intenzivne hidratantne kreme sa trostrukim dejstvom. Ova luksuzno bogata, ali brzo upijajuća gel krema klinički dokazano povećava vlažnost kože za 40% za samo 15 minuta.
Konačno, nadamo se da smo odgovorili na sva vaša goruća pitanja u vezi sa limunskom kiselinom u nezi kože (a ako nismo, slobodno pitajte u komentarima ispod). Može biti od koristi vašoj koži ako poznajete pravila angažovanja i ne preterujete sa upotrebom ove nežne, ali moćne supstance. Kao i obično, pravilno obrazovanje je ključ za postizanje zdrave i lepe kože.